MALÁ ÚVAHA

UZDRAVENÍ

Uzdravení je samozřejmým cílem každé terapie. Jak však uzdravení probíhá? Na první pohled jednoduchá otázka. Přece zmizí obtížné příznaky, které člověka trápí. Při celkovém pohledu na člověka, který zastává i homeopatie,ale musíme velmi pozorně sledovat, co se děje dále.

Pokud se například zlepší bolesti kloubů, ale následně se zhorší srdeční potíže - je to varovné znamení,že léčba neprobíhá správně.Zjednodušeně lze říci,že neprobíhá správným směrem.

Prvním zákonem při postupu uzdravování totiž je ZEVNIŘ VEN - totiž od životně důležitých orgánů k orgánům méně důležitým,povrchnějším.Takže nejdříve se při správně vedené léčbě zlepší činnost srdce a až později klouby.Nejdříve se zlepší dýchací potíže či astma a až později kůže.Je to celkem logické - obranný systém těla nejprve brání a opravuje to nejdůležitější.

Homeopatie však má zákony uzdravování propracovány ještě detailněji.Druhý postulát zní ZE SHORA DOLŮ - čili nejdříve mizí vyrážka na obličeji a až později na nohách.

Třetí zákon částečně koresponduje s prvním : příznaky totiž mizí v OPAČNÉM POŘADÍ než se objevily. Jestliže časté angíny byly později ještě doprovázeny záněty středního ucha,nejprve zmizí ušní potíže a později i bolesti v krku.

Není to tedy příliš složité a lehce můžeme zjistit,jakým směrem se jakákoliv léčba ubírá.Probíhá-li v souladu s uvedenými zákonitostmi,celkový stav člověka se zlepšuje.Probíhá-li v rozporu s nimi,či dokonce proti nim,celkový stav léčeného člověka se zhoršuje,i kdyby se povrchové symptomy na chvíli zlepšily.

Mgr. Jiří Vencl

HOMEOPATIE NEBO IZOPATIE?

V případech,kde je jasná vyvolávací příčina(např.bodnutí hmyzem),stojí homeopat před volbou ze dvou základních přístupů.
Buď vybrat homeopatický lék s podobným obrazem,který by vzniklou situaci antidotoval anebo použít přímo potencovanou látku,která potíže způsobila.
První přístup je homeopatický (podobné podobným),druhý je izopatický (stejné stejným).
Tyto dva modely se nám odrážejí i v repertoriu.
Nahlédněme -
OBLIČEJ - otok - včelí bodnutí z
APIS,carbolic ac,lach, led

TOXICITA - Aconitum ,nadužití
acon,sulph

TOXICITA - Cantharis,nadužití
apis,camph,canth

atd.
Jednoduše řečeno - při poštípání včelami můžeme antidotovat lékem Carbolicum acidum nebo využít izopatie a podat Apis.

Případy
Na stránkách našich Homeopatických listů byl před několika lety publikován případ Dr.Bernarda Schmidta. Vesnická hospodyně přišla s ošklivě zaníceným okem. Zánět vznikl po sběru mandelinky, jejíž dráždivý sekret si neopatrností přenesla do oka. Dr.Schmidt skoro omluvně dodává, že se uchýlil k izopatii a podal lék Doryphora (Leptinotarsa) decemlineata - mandelinka bramborová. Zánět pak velmi rychle ustoupil.

Sám jsem řešil jeden zajímavý případ.
V listopadu 2006 přišla 30letá žena. Při přesazování kaktusu před třemi měsíci se píchla o trn. Nejprve se udělal tmavočervený flíček, postupně pak zfialověl celý prst a začala na něm praskat kůže. Následně se z něj šířil "ekzém" do dlaně. Potíže se dokonce přemístily i na druhou ruku. Prostředníček byl silně opuchlý. Celé to dost bolelo.
Bezprostředně po bodnutí o rostlinu opuchla v obličeji a naskákaly jí pupínky po celém těle ("jako neštovice").
Absolvovala vyšetření na alergologii, dermatologii a chirurgii. Po antibiotikách se zmenšil otok, kůže na rukou stále svědí, kůže na prostředníčku silně popraskaná a stav se začíná zase zhoršovat,proto vyhledala homeopatickou pomoc.
Neuvažoval jsem o konstituční léčbě,hledal jsem lék pro akutní stav.Hlavní vybrané rubriky byly: PRVNÍ POMOC-rány obecně, otrávené POKOŽKA otok svrbící, gangréna jako, zanícený RUCE-otok horký, gangrenózní atd.
Zvažoval jsem pak léky jako Rhus-tox, Lach.,Ars a Sulph. Hlavně Lachesis se silně nabízelo pro praskání kůže, temně fialový odstín a horké pulsování.

Pak jsem ale začal přemýšlet nad izopatickým přístupem. Paní věděla přesný název rostliny.
Byl to jeden z pryšců rodu Euphorbium. Její celková bezprostřední alergická reakce ukazovala na velkou vnímavost k těmto rostlinám. Prošel jsem v knihách homeopatické obrazy jednotlivých Euphorbií.U Boericka jsem našel: "Euphorbia lathyris - čerstvá šťáva je velmi leptavá, když přijde do styku s pokožkou. Šťáva vyvolává zarudnutí, svědění,vřídky, někdy gangrénu." Rozhodl jsem se tedy podat jednorázově lék Euphorbia lathyris 200CH/1x (15.11.2006).
Po 14 dnech (29.11.2006) byla kontrola. První slova pacientky byla: "Je to úplně suprové!" Ruce byly celkově zklidněné, bez svědění. Nepálí už žádné krémy (!). Svědění přestalo druhý den po léku.Další den se opět objevilo.Pak se postupně prodlužovaly intervaly bez svědění.
Podáno Sac.lac/1x
Znovu jsem s ní mluvil až v dubnu 2008. Ruce jsou od té doby bez potíží, jen lituje, že si kůži tehdy nenafotila, aby nasměrovala na homeopatii více lidí :-) .

Izopatii posunutou k dokonalosti konstituční léčby jsem nalezl v knize amerického lékaře R.S.Hayese (1871-1952)
"12.1.1941-paní 30let, kost a kůže, TBC z matčiny strany. Závratě,přepadává dopředu.Dva měsíce kašle, pouze přes den,teplo zlepšuje. Ichtyóza kůže,nejhorší na končetinách a zádech. V 6 letech prodělala těžkou spálu. Vyrážka se neobjevila. Byla nemocná téměř rok. Od té doby má "deskvamaci" kůže. Podán lék Scarlatina 1M.
O měsíc později: Po léku nastalo vytrvalé zlepšování, ale mívá hrozné nervové záchvaty. Nic nemůže dělat, má pocit, že se stane něco příšerného. Interpretoval jsem to jako mírnou psychózu vyvolanou radikální změnou po léku a podal jsem Sac.lac. Od té doby se obrovsky zlepšila, žádný další lék nepotřebovala.

Muž 64 let,jemuž bychom mohli přezdívat "Kašlík",dostal minulý leden chřipku. Skutečnost, že po Bryonii,Gelsemiu,Silice a Kali-carb nastalo jen velmi pomalé zotavování, mě přiměla skoncovat s tímto typem rutinního předepisování.Každý rok se dvakrát nachladil, a pak ho týdny nebo měsíce pronásledoval "kašel". Taková nachlazení se datují od té doby, kdy jako malý chlapec prodělal černý kašel. Podán Pertussin 200/1x. Od té doby bez potíží. Prospal dokonce hned první noc, které předtím prokašlal."

Dodávám,že léky Scarlatina a Pertussin sice naše Murphyho repertorium v seznamu uvádí, ale jsou obsaženy jen ve velmi málo rubrikách. Neodolám ještě okomentovat "mírnou psychózu vyvolanou změnou po léku". Asi bych to interpretoval jako potlačení dovnitř, volající po okamžité antidotaci. Zajímavé...

Očkování
Samostatnou kapitolou jsou potíže datující se od některého z očkování.
Opět můžeme použít rutinní homeopatické léky jako Sulphur, Thuju,Siliceu nebo Apis.
Zajímavou možností je ale také použití přímo potencované vakcíny, která potíže způsobila (jak upozorňuje např.Dr. Pudil v knize Homeopatická první pomoc).

Hahnemann a izopatie Zakladatel homeopatie Samuel Hahnemann ve svém Organonu před izopatií varoval.
Nedoporučoval používat potencované produkty nemocí pro jejich léčení.
Domnívám se ale, že je třeba rozlišovat izopatii přírodní látkou, která potíže způsobila (viz mandelinka) a případnou léčbou potencovaným sekretem (čili následkem) nějaké infekce.
Takto připravené léky - dnes říkáme nosody - je zřejmě třeba v homeopatii užívat v jiných situacích než je izopatická první pomoc. Tedy buď jako klasický homeopatický lék s jeho obrazem nebo pokud se potíže datují od prodělání příslušné infekce (např. od prodělané kapavky - Medorrhinum).

Závěr
Nezavrhujme předem automaticky myšlenku izopatie.
Může nám být v mnohém prospěšná. Tedy nejen nám,ale hlavně našim pacientům.

Literatura
Hayes R.S. - Cesta do nitra homeopatie
Boericke W. - Homeopatická Materia medica
Pudil P.- Homeopatická první pomoc
Murphy R. - Homeopatické repertorium

Mgr.Jiří Vencl,Liberec
homeopatie.vencl@volny.cz